Vertimas

Lithuanian English Polish Russian
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4

Vabalių ežeras

 DSC0482

 

 

Jotvingių istorijoje žinomas Merkinės apylinkių vardas – Svaitingis. Šis ežeras yra Pietų Lietuvoje, Alytaus rajone, tarp Merkinės ir Nemunaičio, netoli Vabalių kaimo, todėl žmonių dažnai vadinamas Vabalių ežeru. Jotvingiškasis ežero vardas Lietuvių kalbos instituto kartotekoje nebuvo užrašytas, tik vėliau hidronimų žinovas Aleksandras Vanagas Svaitingio ežerą įtraukė į savo tyrinėjimus. Dzūkiškai – Svaicingis.

 

Vabalių ežeras arba Svaicingis – ežeras Pietų Lietuvoje, Alytaus rajone apie 6 km. į rytus nuo Nemunaičio, 1 km. į vakarus nuo Meškasalio. Ilgis iš šiaurės vakarų į pietryčius 1,9 km.,plotis iki 0,5 km. Giliausia ežero vieta – 20,5 m. Centrinėje dalyje ežeras susiaurėja, šiaurinėje dalyje yra sala. Krantai vidutinio aukščio, šiaurės vakaruose aukšti. Iš pietų prisišlieja Vabalių miškas. Prie Vabalių ežero yra Valėniškių ir Vabalių kaimai. Plotas - 57,8 ha. Vidutinis gylis - 4,49 m. Didžiausias gylis - 20,5 m.( 22,4 m.) Kilmė – ledyninis. Sala - 0,06 ha.

 

Praūžus perestroikos uraganams ir subyrėjus kolūkinei santvarkai, šalia Vabalių kaimelio telkšančiu ežerėliu neatsitiktinai susidomėjo Virginijus Lukoševičius. Virginijus nuo 2004 m. vadovauja didmeninės, mažmeninės ir internetinės prekybos žūklės įrankiais įmonei UAB „Fanatikai". Jau įmonės pavadinimas išduoda Virginijaus Lukoševičiaus laisvalaikio pomėgį meškerioti, o hobis, laikui bėgant, peraugo į šiuo metu klestinčią prekybinę įmonę, kuri, be kitų žūklės būdų, specializavosi didžiųjų laukinių karpių žūklės įrangos prekyboje. Pasak Virginijaus, Vilniuje veikiančios žūklės įrankių parduotuvės „Fanatikai" klientai dažnai klausdavo, kur galima būtų pameškerioti, ir tikėdavosi gauti patikimų rekomendacijų. Taip Virginijui kilo mintis pasidomėti natūraliu vandens telkiniu, kuriuo galėtų rūpintis ir prižiūrėti, užveisti didelių karpių, kurie svertų ne vieną kitą kilogramą, o pasiektų vieno ar net kelių dešimčių kilogramų svorį. Tokios didelės žuvys turi būti saugomos, o sugautos vėl paleidžiamos atgal į ežerą. Taigi neatsitiktinai nuo 2006 m. savo gimtajame krašte, iš kur kilęs ir užaugęs, Virginijus ryžosi nuomoti Vabalių ežerą ir organizuoti jame licencinę žūklę. Dzūkiškasis Svaicingis ypač tiko didžiųjų karpių veisimui, nes buvo tinkamo dydžio, toks, kokio Virginijus jau kurį laiką žvalgėsi, – nesinorėjo labai didelio, nes ne tik sunku prižiūrėti, bet didelį ežerą daug sudėtingiau būtų tinkamai įžuvinti. Ežeras tarsi iš dviejų dalių, kurias skiria sąsiauryje iškilusi sala, viena visa dalis sekli, o kita – gili.

 

Virginijus pasakojo, jog išsinuomavus Vabalių ežerą pirmieji tyrimai parodė, kad žvejoti kurį laiką reiktų uždrausti visiškai. Sunkiausia Virginijui buvo pažaboti vietinių gyventojų brakonieriavimą tinklais, ši problema buvo opi pirmuosius porą metų. Dabar dar pasitaiko vienas ar du kartai per metus, tačiau brakonieriavimas Vabalių ežere yra griežtai netoleruojamas ir, atrodo, kad ši problema jau nyksta.

 

Pasak Virginijaus, paprastą ežerą, skirtą ne licencinei žūklei, įžuvinti būtų daug lengviau, pvz., per metus pakaktų įžuvinti 2870 vnt. karpiukų ir 1720 vnt. lynukų. Tačiau licencinį statusą turinčiam ežerui reikalaujama, kad karpių tankumas būtų ne mažiau kaip 200 vnt. viename hektare. Be abejo, padidintomis įžuvinimo normomis Virginijus neapsiribojo, žuvino papildomai ne kartą. Du kartus buvo papildomai įžuvinta lydekomis po 1500 vnt. (300-500 g dydžio) ir vieną kartą lydekomis 3370 vnt. (80-150 g.) Papildomai Vinginijus žuvino ir kitomis rūšimis: buvo suleista 1 tona 300-500 g dydžio plačiakakčių, o 300-500 g dydžio amūrų buvo įleistos net 2 tonos. Kadaise Vabalių ežeras buvo turtingas vėžių, todėl Virginijus pasirūpino, kad jų taip pat nestigtų, ir papildomai įleido per 1000 vnt. plačiažnyplių vėžių.

 

Apsaugojus Vabalių ežerą nuo savivalės reikėjo pasirūpinti efektyviu įžuvinimu, tinkamu limituotos žūklės organizavimui.

2007 m. 11 500 vnt. dvivasariais karpiais

2008 m. 17 250 vnt. dvivasariais lynais

2009 m. 11 500 vnt. dvivasariais karpiais

2011 m. 11 500 vnt. dvivasariais karpiais

2012 m. 17 250 vnt. dvivasariais lynais

2013 m. 3000 vnt. dvivasariais karpiais, kurių bendras svoris 2 tonos ir 1160 šiūmečių lydekų

 

Šiandien Vabalių ežeras pastebimai atsigavęs. Žuvų čia apstu, o svarbiausia, kad sugauti didelių per 10 kg sveriančių karpių gali kiekvienas karpininkas. Todėl Vabalių ežere pradėta organizuoti karpininkų asociacijos varžybas, kuriose apsilanko ne tik lietuviai, bet ir svečiai iš kaimyninių šalių. Vabaliuose galima ne tik karpiauti, bet ir gaudyti karšius ar kitaip leisti laisvalaikį, nes ežeras dabar turtingas ir lydekų, tad Virgis mielai kviečia visus meškeriotojus apsilankyti Vabaliuose. Limituotos žūklės para karpininkams kainuoja 50 Lt, spiningauti leidžiama rudenį ir pavasarį, o pažvejoti nuo ledo bus leidžiama visiškai nemokamai. Svarbiausia, kad meškeriotojai informuotų Vabalių ežero prižiūrėtojus apie savo ketinimus meškerioti ir laikytųsi Mėgėjų taisyklėse skelbiamų apribojimų, nenaudotų draudžiamų įrankių ir būdų bei elgtųsi kultūringai ir neniokotų gamtos, vietos gyventojų statinių, pievų. Visiems meškeriotojams yra numatyti ir su vietos gyventojais suderinti privažiavimai prie vandens, taip pat įrengti sektoriai karpininkams, o artimiausioje ateityje Virginijus užsibrėžęs tikslą sutvarkyti aplink ežerą esančią apsauginę juostą, t. y. pagal suderintą ir patvirtintą planą numatyta apsauginėje juostoje sutvarkyti krūmynus, panaikinant šabakštynus, bei išpjauti beverčius alksnius, kurie tik teršia ežero vandenį ir gadina bendrą ežero vaizdą. Taip pat numatyta modernizuoti žūklavietes bei prieigas iki jų, kad visiems norintiems pameškerioti būtų aiškios sektorių ribos ir, be abejo, iš visų atvykstančių bus reikalaujama laikytis švaros bei tvarkos.

 

 DSC0490

 

 

Maps.lt nuoroda

 

Detalią Vabalių ežero sektorių analizę galite peržiūrėti čia (spausti)

 

 

 

 batimetr

 

Įvertinkite šį įrašą
(28 balsai)

Surask mus Facebooke

rybalkanakarpa

 

 

ezeras 

Zuklaviete ads

Banneris

 filmas

ccmoore

  2008.12.18 l